НАШ ДЕВІЗ В РОБОТІ З БАТЬКАМИ :

 

"СТАВИТИСЯ ДО БАТЬКІВ:

До нетерплячих - терпляче;

До сором'язливих - турботливо;

До розгніваних - доброзичливо;

До образливих - особливо тактовно;

До грубих - делікатно.

А до всіх разом - уважно!"

Підготуйте дитину до дитячого садка

  Ви вирішили віддати свою дитину до дошкільного закладу . Утім, постає запитання: як сприйме дитина те, що мама, яка була завжди поруч, тепер з'являтиметься лише ввечері, а замість неї потрібно бути з вихователем та ще з десятком інших хлопчиків та дівчаток, кожен з яких також вимагає уваги.

І тому кожна дитина звикає до дошкільного закладу по-своєму.

Діти 2—3-х років відчувають страх перед незнайомими людьми і новими ситуаціями спілкування. Саме ці страхи і є однією з причин важкої адаптації дитини в групі. Відповідно дитина отримує стрес, і це призводить до того, що вона стає збудливою, плаксивою, частіше хворіє, позаяк це негативно впливає на захисні сили дитячого організму.

Якщо протягом року дитина не адаптувалася до дошкільного закладу, то це є сигналом для батьків. Отже, потрібно звернутися до фахівців.

Якщо у дитини нервове захворювання, то віддавати її до дошкільного закладу потрібно не раніше від 3 років — дівчинку і 3,5 року — хлопчика.

                         Умови успішної адаптації дитини

   Завчасно ознайомте дитину з груповою кімнатою, вихователем, дітьми;

   Пізніше малюка варто лишити у групі на невеликий проміжок

часу ( година або трохи більше). Залежно від поведінки дитини час перебування можна збільшувати.

   Удома потрібно більше гратися з дитиною в рухливі, емоційні ігри, щоб дитина в закладі не почувала себе скутою, напружено, і якщо не розрядити цю напругу, вона може стати причиною розвитку неврозу.

   Дитина повинна мати навички самообслуговування : самостійно  їсти, мити руки, проситися на горщик.

Отже, лише у співпраці батьків і педагогів закладу можна полегшити період адаптації для дитини.

Розумна батьківська любов

1. Розумна батьківська любов повинна базуватися на взаємній довірі. Ні син, ні доня з раннього дитинства не повинні таїти від батьків найменші порухи своєї душі, щоб саме до батьків бігли діти зі своїми радощами, горем, невдачами, із визнанням своєї провини, за порадою, співчуттям, втіхою.

2. Не намагайтесь і не прагніть задовольнити всі, навіть найменші забаганки і бажання дитини, бути унеї на "побігеньках". Це здебільшого викликає таку хворобу, як "нарцисизм", самозакоханість, егоїзм, що у перспективі може негативно позначитися на стосунках з рідними людьми.

3. Не відштовхуйте дитину надмірною суворістю, не викликайте страху від спілкування з вами, цеможе стати однією з причин скрутності, відчуження і створити у майбутньому прірву між батьками і дітьми.                                         4.Ніколи не виявляйте байдужості до справ дитини.

Роль сім'ї у формуванні особистості дитини

в дошкільному віці

Здавна триває дискусія, що є важливішим у становленні особистості:сім’ячи суспільне виховання (дитячий садок, школа, інші освітні установи).

Так видатний  педагог Я. А. Коменський схилявся на користь сім’ї і називав материнською школою ту послідовність і суму знань, яких набуває дитина з рук і вуст матері, уроки матері без перерви в розкладі і без вихідних і канікул. Погоджувався з ним Г. Песталоцці: «Сім’я є істиним органом виховання”.

Відомий психолог О.М.Леонтьєв виділив обсяг близьких дитині людей, до виховних впливів яких вона чутлива. Виявляється. Що дитина в перші роки не сприймає зауважень, умовлянь, порад «чужої тьоті» (вихователя, сусідки, перехожої…), для неї саме авторитетне – «Так мама сказала», «Так звелів тато».Немає таких якостей особистості, у формуванні яких не брала б участь сім’я. Дитина бачить приклад, поведінку батьків, їх взаємовідносини, елементи трудового співробітництва, будує свою поведінку на основі наслідування відповідно до своєї статі.

 Батьки – головні природні вихователі дитини. Основний чинник у формуванні особистості – це виховний клімат сім’ї. Рідна домівка – не тільки місце притулку, дах над головою, а й родинне вогнище, місце захисту від життєвих негараздів. Батьки є першим суспільним середовищем дитини, а родина – провідним інститутом соціалізації. Батьки першими розкривають маленькій людині предметний світ і надають йому емоційного забарвлення.

 Через життя в сім’ї формується ставлення до людей, речей, самого себе, виробляються ідеали та цінності. Любов дитини до батьків забезпечує безпеку, виступає гарантом емоційного благополуччя. Дитині мало просто того, щоб її любили. Вона потребує підтримки на всіх періодах дитинства.

 Глибокий, постійний контакт з дитиною – необхідна умова виховання у будь-якому віці.

 Вираз «діти – дзеркало сім’ї” дуже точно передає зміст орієнтації дитини на сукупність духовних і моральних цінностей, які культивує її сім’я. В кожній родині свої уявлення про добро і зло, свої пріоритети і моральні цінності: в одній на високий щабель поставлені доброта, милосердя, гуманність, в інших – навпаки, панує культ жорстокості.

У сім’ї формується характер дитини, її особистісні риси, в т.ч. закладаються основи національної свідомості, і відбувається становлення особистості загалом. Ще В. О. Сухомлинський відзначав, що «… сім’я – це повноводна  річка, водами якої живиться держава». У сім’ї шліфуються найтонші грані людини  -громадянина, людини – трудівника, людини – культурної особистості. Макаренко, звертаючись до батьків, наголошував: «Ваша власна поведінка – найголовніша річ. Не думайте, що ви виховуєте дитину лише тоді, коли з нею розмовляєте, повчаєте або караєте. Ви виховуєте її у кожний момент вашого життя».

 Проте, сучасна українська сім’я зациклена на економічній площині життя. Дух комерціалізації витісняє з нашого життя усталенні цінності.Батьки  живуть суєтно, поспіхом, вони переобтяжені буденними справами.  Затьмарені економічними проблемами вони зовсім забули про дітей.

  Хвилинку,  дорослі зупиніться, не пропускайте години батьківського щастя, подивіться в очі своєї дитини – там ви побачите свою старість. Чим більше часу ви будете приділяти дитині, тим більше любові отримаєте будучи на пенсії .

Пам’ятка з попередження травматизму серед дітей влітку

Шановні батьки!

       Щоб не допустити травмування дитини в лісі та на водоймі, пам’ятайте такі вимоги та дотримуйтесь їх:

1.     Під час перебування на вулиці в літній день захищайте голову дитини панамою.

2.     Регулюйте перебування дитини під сонцем, щоб запобігти опікам шкіри.

3.     Дозуйте перебування дитини у воді, щоб організм не переохолоджувався.

4.     Не залишайте дитину без нагляду біля водойми.

5.     Не дозволяйте купатись та стрибати у воду в неперевірених місцях.

6.     Для купання обирайте незасмічені з твердим дном, без водоростей та мулу місця.

7.     Забороняйте користуватись човном, плотом без супроводу дорослих.

8.     Не дозволяйте запливати на глибину, використовуючи гумовий матрац чи іграшку.

9.     Не допускайте пустощів на воді (не можна  лякати, утримувати одне одного під водою, жартома звати на допомогу).

10.     Забороняйте ходити до лісу без супроводу дорослих.

11.         Під час перебування у лісі разом із дітьми не збирайте та не вживайте незнайомих грибів, ягід, рослин.

12.        Не розводьте у лісі багаття під час посухи, розміщуйте вогнище на відкритому місці, а після використання загасіть.

13.      Обстежте місце установлення намету в лісі з метою уникнення небажаної зустрічі зі зміями, бджолами, мурахами тощо.

14.       Для походу до лісу одяг дитини добирайте таким чином, щоб оптимально захистити її від комах, кліщів та несподіванок.

15.        Не засмічуйте навколишнє середовище та не залишайте після себе жодних слідів свого перебування.

 

Техніка безпеки взимку

  Санки,  лижі,  ковзани – найулюбленіші  речі  в  користуванні  дітей  взимку.  На  жаль  саме  вони стають  причиною  багатьох  травм. 

   Дорослі, ви повинні  пам’ятати: 

 - санки  мають  бути непошкоджені, з  усіма  дощечками,  щоб  під  час  катання  ви  не покалічилися

 - кріплення  на  лижах  має  бути  також  ціле,  і  правильно прикріплене  на  ногах 

 - ковзани  мають  бути  відповідного  розміру,  не більші,  оскільки  це  також  може  привести до  травматизму

І найголовніше, ні на хвилинку  не залишайте  малюка. Потрібно  пам’ятати,  що  місце  де  ви будете  кататися,  обов’язково повинно  бути  безпечним.  Катання біля  дороги піддає смертельному  ризику  не  тільки  ваше  життя і  здоров’я,  а  й  безпеку  оточуючих.  Взимку дорога  слизька  і  не  завжди   водій  транспортного  засобу  зможе  зупинити  його  в  потрібний момент. Діти повинні   пам’ятати,  що  під  час  забав  та  ігор  не  потрібно  виконувати різні трюки. Дуже  часто,  катаючись,  вони  люблять  похизуватися  перед друзями  різними способами  катання.  Небезпечно  прив’язувати  санки  одні  до  одних. Саме  це  є  причиною того, що  перевернувшись  одні  санки  потягнуть  за собою  інші.  Особливо  небезпечно прив’язуватись   (чіплятися)  на  ходу  до  транспортних  засобів. Основне,  що   повинні запам’ятати  діти  це  те,  що  катання  на  лижах, санках,  ковзанах  має стати  веселою  розвагою, а  не  нести  небезпеку (шкоду)  вашому  здоров’ю.

    Новорічні  свята,  всі  навколо  веселяться, усміхаються,  вітають  одне  одного,  розважаються. Для  дорослих і старших дітей  однією  з  розваг  стали  петарди, салюти, гучнастрілянина.  Скільки  шкоди  може  принести  проста  забава,  пустощі  з  вогнем. Не  забувайте, вогонь – це  друг  людини.   Але  він  корисний  тільки  під  суворим  контролем.  Як  тільки втрачаєш  пильність,  вогонь  стає  лютим  ворогом,  який  знищує  все  на  своєму  шлях  шляху:  і майно,  і  людей,  і  природу.  Тож  подумайте  про  наслідки  своїх поспішних  дій.

Шановні батьки, пам'ятайте , ваш приклад має дуже важливе значення для дитини! 

Пам'ятка для батьків "Профілактика інфекційних та кишкових захворювань" 

Щоб захистити дитину від отруєнь, кишкових та інфекційних хвороб необхідно дотримуватись  санітарно-гігієнічних правил:

– утримувати дитину в чистоті, до дитячого садка приводити в охайному одязі, мати запасну білизну;

– мити руки після повернення додому з вулиці, після туалету, перед їжею;

– овочі та фрукти мити під проточною водою та ошпарювати кропом;

– пити тільки переварену або бутильовану воду;

– у жодному випадку не годувати дитину грибами, сушеною чи в'яленою рибою, а також м'ясними, рибними та молочними стравами,

які зберігалися неналежним чином або мають прострочений термін вживання.

– не годувати дитину продуктами, що придбані у вуличних торгівців;

– під час поширення інфекцій якомога рідше перебувати з дитиною в публічних місцях;

– уникати контакту з людьми з підозрою на інфекційні захворювання;

– при підозрі на захворювання негайно викликати лікаря та сповістити медичну сестру дошкільного закладу;

– не займатися самолікуванням.

Пам'ятка для батьків "Попередження дорожньо - транспортного травматизму"

У попередженні дорожньо-транспортного травматизму важливу роль відіграє робота дорослих з роз'яснення дошкільникам правил

дорожнього руху.  Щоб не допустити лиха на дорозі, вам необхідно:

– не подавати дітям негативного прикладу, порушуючи правила дорожнього руху;

– вчити переходити вулицю на зелене світло світлофора, користуватись підземним переходом;

–  вчити користуватись нерегульованим пішохідним переходом;

– при переході  вулиці  радити дітям йти в загальній масі пішоходів, бо дитина сама ще не завжди здатна оцінити дорожню ситуацію

– вчити дітей правильно обходити транспорт на зупинках (трамвай – спереду, тролейбус, автомобіль та автобус – позаду);

– не дозволяти дітям самостійно користуватися громадським транспортом;

– не допускати ігор дітей на дорозі;

Пам'ятка для батьків "Безпека дитини"

Щоб вберегти дитину від біди, треба пам'ятати та дотримуватись наступних правил: 

– вчити користуватися телефоном для виклику служб 101, 102, 103, 104;

– не залишати дітей дошкільного віку самих, навіть на короткий час;

– не дозволяти відчиняти двері незнайомим людям;

– забороняти підбирати на вулиці незнайомі предмети – вони можуть бути небезпечними;

– забороняти бавитися ріжучими, гострими та вибухонебезпечними предметами;

– не дозволяти користуватися ліфтом без супроводу дорослого родича;

– запобігати формуванню в дитині жорстокого ставлення до тварин;

– не дозволам вмикати електроприлади за відсутності дорослих;

– не дозволяти виходити на балкон, відчиняти вікна;

– вивчити з дитиною домашню адресу або вкладати в кишені «особисту картку» з даними дитини

Пам'ятка для батьків "Протипожежна безпека малюка" 

Щоб не допустити пожежі необхідно виконувати наступні правила пожежної безпеки:

– зберігати сірники в місцях, недоступних дітям;

– не дозволяти самостійно вмикати електронагрівальні прилади;

– не дозволяти користуватися газовими приладами;

– не допускати перегляд телепередач, користування комп'ютером за відсутності дорослих;

– не залишати малолітніх дітей без нагляду;

– не вмикати електроприлади з пошкодженим дротом чи струмоприймачем;

– не нагрівати лаки та фарби на відкритому вогні;

– не заставляти шляхи евакуації (лоджії, балкони, коридори);

– не зберігати на балконах легкозаймисті речовини (бензин, мастила, ацетон);

– не сушити речі над газовою плитою;

– не користуватися саморобними ялинковими гірляндами;

– не влаштовувати піротехнічні заходи з балкону та поряд з будівлею;

– не палити дорослим в ліжку.

Шановні батьки! Своїм прикладом навчайте дітей суворому виконанню протипожежних вимог. Пам'ятайте, що приклад дорослих є для дітей кращим методом виховання.

Пам'ятка для батьків "Правила поведінки під час пожежі"" 

Щоб зберегти життя своє та ваших близьких, дотримуйтесь послідовності дій під час виникнення пожежі:

– подзвонити до служби порятунку за номером 101;

– викликаючи службу порятунку, чітко називати адресу, поверх, номер квартири та своє прізвище; сповістити, що саме горить;

– негайно евакуювати з приміщення дітей, немічних людей та людей похилого віку;

– при евакуації уникати користування ліфтом, бо є ризик відключення ліфта від електроструму;

– при евакуації з висотного будинку більше шансів мають ті люди, що не біжать вниз крізь дим та вогонь, а шукають порятунку на даху;

– пересуватися потрібно по підлозі, бо там більше кисню , закриваючи обличчя вологою тканиною;

– намагатись загасити полум'я засобами первинного пожежогасіння;

– до первинних засобів гасіння пожежі належать вода, пісок, товста зволожена тканина (ковдра, килим), вогнегасник;

– за можливості м'які предмети вкинути до ванни та залити водою;

– вимкнути електропроводку, щоб уникнути ураження електрострумом;

– не відчиняти вікна, щоб не живити пожежу киснем;

Шановні батьки! При виникненні пожежі  вміло орієнтуйтесь у ситуації та приймайте рішучі дії щодо запобігання  наслідкам!