«Одяг дитини на заняттях з плавання»

ДНЗ (ясла-садок) №9 "Пролісок"

1.     Гумова (силіконова) шапочка для плавання

2.     Рушник

3.     Махровий халатик

3.     Гумові шльопанці

4.     Мочалка

5.     Мило


 

Функціонування басейну в ДНЗ: безпека на воді

В нашому дошкільному закладі функціонує стаціонарний басейн. Фізичні навантаження у поєднанні з дією чинників зовнішнього середовища води, сонця і повітря, допомагають нам, дорослим, створити умови для адаптації організму до умов довкілля, підвищувати імунітет дитини. Водні процедури є дуже сильним загартувальним засобом, а заняття плавання в басейні сприяє цьому. Складено план оздоровчих заходів роботи басейну, систему ігрових занять з використанням новітніх оздоровчих технологій та вправ гідроаеробіки.

Систематичні заняття плаванням покращують фізичний розвиток дітей та зміцнюють їхній організм. Ми намагаємося кожне заняття зробити не лише корисним, але й цікавим для дітей, адже розуміємо – усі загартувальні процедури будуть ефективними лише на тлі позитивних емоцій.

Як забезпечити безпеку дітлахів

на воді: поради для батьків

* Жодна дитина не перебуває в безпеці на воді. Заняття плавання для малят не гарантують їм повну безпеку у воді, незважаючи на всі переконання рекламних оголошень. Якщо маля перебуває у воді, батьки повинні знаходитись поруч, на відстані витягнутої руки й у жодному разі не повинні відволікатися. Малята й діти дошкільного віку можуть піти під воду непомітно, і навіть старші діти мають потребу в увазі батьків, коли вони граються або поводяться ризиковано.

* Вивчіть правила надання першої допомоги: штучне дихання й непрямий масаж серця та постійно повторюйте ці методики. Ці знання допоможуть вам урятувати своїх або чужих малят. Важливо підвищувати свою кваліфікацію кожні два роки в місцевій поліклініці або в центрі для освіти дорослих.

* Не покладайтеся на надувні пристосування. Надувні кола, нарукавники й камери від автомобілів не зможуть повністю задовольнити вимоги безпеки вашої дитини у воді на 100%. Якщо дитина впаде у воду, одягаючи надувне коло, вона може спливти догори, при цьому голівка опиниться під водою, а ніжки - над. Надувні нарукавники можуть випадково здутися, і немає гарантії, що ваше маля не опиниться під водою. Навіть ті діти, які дуже добре вміють плавати, не зможуть зберегти спокій, якщо що-небудь трапиться з їхнім надувним колом або нарукавниками.

* Гарне огородження допоможе захистити маля. Якщо у вас свій басейн у дворі, дотримуйтесь хоча б мінімальних вимог по організації безпеки. Встановіть огородження навколо басейну, висотою не менш 1,5 м, що закривається на засувку, до якої маля не зможе дотягтися. Розсувні скляні двері, що ведуть із будинку до басейну, не є перешкодою—дитина зможе пройти крізь них, якщо ви на секунду втратите пильність. Якщо у вас є безпосередній вихід з будинку до басейну, переконайтеся, що він надійно захищений і дитина не зможе ним скористатися самостійно.

* Стежте за ґратами в басейні. Переконайтеся, що всі ґрати для зливу в басейні цілі й перебувають на своїх місцях. Волосся вашого маляти може потрапити у відкритий злив басейну й вашого маленького плавця може затягти під воду

* Будьте пильні під час свят. Якщо небагато дітей бере участь у святі в басейні, то біля басейну обов'язково повинен перебуває хтось із дорослих протягом усього свята. Трагедія може відбутися, якщо який-небудь маленький гість один бродить у дворі, у той час як всі інші їдять святковий торт у будинку. Насправді , якщо ваше маля - гість, то найкраще вам залишитися й простежити за ним. Тримайте телефон біля басейну, щоб викликати допомогу у випадку інциденту

* Рятувальні жилети - кращий вибір. Якщо ви збираєтеся плавати на човні, переконайтеся, що в кожного є рятувальний жилет. Діти повинні одягати жилети як тільки вони опиняються на причалі, і знімати їх у машині по дорозі додому. Дорослі повинні бути в жилеті увесь час, поки вони перебувають у човні. Якщо діти плавають біля човна, стежте, щоб вони трималися подалі від мотора. Небезпеку представляють не тільки лопаті працюючого мотора, але й імовірність отруєння вихлопами мотора - оксидом вуглецю, якщо дітки плавають позаду човна.

* Стежте за стрибками дітей. Не дозволяйте дітям стрибати в озеро або річку доти , поки не переконаєтеся, що це безпечно. Перевірте, що дно різко не йде на глибину, що під водою немає підводних каменів або колод, і що течія не занадто швидка.

* Допомагайте рятувальникам. Не тільки рятувальники, але й ви самі повинні стежити за своїми дітьми. Іноді, якщо в басейні багато людей, рятувальник не може встежити за кожним, і, звичайно ж, ніхто не зможе простежити за вашим малям так же уважно, як і ви.

Наш девіз:

Щоб рости і гартуватись

Не щодня, а щогодини,

Треба у воді плескатись,

Плавати, немов дельфіни!

Заняття в басейні проводяться протягом усього року. Навчання дітей плаванню починаються з молодшої групи. Розклад занять складено так, що діти всіх вікових груп плавають один раз на тиждень в першій половині дня підгрупами по 4-5 чол.

Мета - оздоровлення, фізичне удосконалення вихованців, формування у них таких якостей, як сміливість, воля, бажання долати труднощі.

Спеціальної спортивної мети не ставимо.

Тривалість заняття в басейні:

Молодша група - 20 хв.

Середні групи - 20-25 хв.

Старші групи - 25-30 хв.

Організація занять

Перед кожним заняттям дітей обов’язково оглядає медсестра басейну. Вона також слідкує за ретельним дотриманням санітарно-гігієнічного режиму. Зокрема, до і після занять діти обов’язково миються у душі.

Активна рухова діяльність у воді сприяє загартуванню дитячого організму. Загартовуємо дітей і поступово знижуючи температуру води в басейні. На початку навчального року температура води становить + 31-30 С, з часом доводимо її до +27-28 С. Температура повітря  в кімнаті басейну не менше 23 С.

Після закінчення занять діти розтираються  рушничками,підсушують волосся.

Заняття з плавання складається з 3 частин :

1. Підготовча.

Проводиться на суші: виконуються загально - вправи з ходьби і бігу, загально розвиваючі та імітаційні,  а також вправи, які дають змогу  швидше засвоїти техніку плавання.

2. Основна.

Проводиться у воді: освоєння дітей з водою і опанування елементів техніки плавання.

3. Заключна.

Ігри та розваги. Довільне плавання з плаваючим предметами.

Перші заняття, як правило , присвячуються ознайомленню з властивостями води. Діти спостерігають, як тримаються на воді гумові іграшки, досліджують дно басейну, пробують ходити у воді, бігати та стрибати. На наступних заняттях вчаться сідати на дно басейну, опускати обличчя у воду і дути  на її поверхню( підготовча вправа для видиху у воду).

Вправи: «Тік – так», «Тримай воду», «Морський колобок» та інші.

На наступних заняттях діти навчаються занурюватись у воду з головою, розплющувати очі у воді, шукати іграшки на дні басейну.

Вправи: «Поплавець », «Насос», «Поміряємо глибину».

На слідуючих етапах навчання плавання діти роблять видих у воді  в рівномірному темпі,рухаються за допомогою самих ніг на грудях і на спині .

Вправи: «Знайди скарби», «Стріла».

Ефективність навчання дітей плавання залежить від того, яким методом воно проводиться . З власного досвіду переконалися, що за основу навчання плавання дітей дошкільного віку має правити ігровий метод – найдоступніший та  найцікавіший для малечі. Ігри  та ігрові вправи включаються до підготовчої, основної та заключної частини заняття .

Ігри для початкового навчання плавання

«Пузир» ( на глибині до колін).

Діти утворюють коло і, тримаючись за руки, сходяться до центру, промовляють слова:

Роздувайся, пузир,

Роздувайся все більш,

Залишайся таким

І не лопайся.

Повертаючись на свої місця спиною вперед і розширюючи коло, промовляють:

Вітерець налетів  - 

Пузирем  закрутив.

Повертаються в одну сторону і зі словами:

Налетів ураган

І пузир розірвав –

Відпускають руки і падають у воду довільним способом так, щоб зануритися з     головою. Повторити  3 – 4 рази.

«Дві сестрички»

Діти стають парами,беруться  за руки і рухаються по воді, промовляючи:

По тепленькій водичці

Йдуть дві сестрички.

За камінь зачепилися,

У воду повалилися.

Діти сідають у воду, потім підводяться і продовжують :

Це біда – не біда,

Дуже тепла вода!

Гру проводять 4 – 5 разів.

Для загартування,покращення здоров’я малюків, їх фізичного розвитку - в  роботі оздоровчого комплексу « Малятко – Здоров’ятко» ми використовуємо:

1. Різні види масажів:

- Самомасаж

- Щіточковий масаж

- Горішковий  масаж

2. Кольорова терапія

- Ігри з кольоровими предметами

- Кольорова водичка

3. Ароматерапія  

- Дихальна гімнастика з використанням ароматичної   лампи

4. Гідроаеробіка

- Вправи у воді під музику

- Ігри у воді під музику

5. Фітотерапія

- Вживання чаїв з лікарських трав

- Вживання чаїв з вітамінами С(лимон)

6. Психогімнастика

7. Фізкультхвилинки

Всі заходи, які проводяться в оздоровчому комплексі «Малятко – Здоров’ятко» допомагають ростити дітей здоровими й життєрадісними,прищеплювати любов до фізичної культури, спорту, формувати як фізичні, так і моральні якості.


Ми - веселі малюки,

Вчимося плавать залюбки!

По водичці ми бродили

І навприсядки ходили.

А Михась, щоб не боятись

Любить із м’ячем купатись.

Вправно ніжки працювали,

По водичці вибивали.

Права - ліва, раз – два - три,

Ми як рибки попливли.