Сестра медична з дієтичного харчування

Бугайцева Любов Олександрівна

Старша сестра медична

Бабійчук Ольга Сергіївна

 Мединська Наталія Олександрівна

сестра медична


Увага ГРИП!

Що таке грип у дітей?

Грип - це гостре інфекційне захворювання, що викликається респіраторними вірусами ..

Грипу підвержені як дорослі, так і діти. Але саме діти, як правило, починають хворіти першими, випереджаючи дорослих. Тому фахівці часто називають дітей "індикаторами" підйому захворюваності на грип або іншими респіраторними хворобами.

Найбільшому ризику заразитися піддаються діти, які відвідують організовані колективи (ясла, дитячі садки, школи)

Як діти заражаються грипом? 

Вдихаючи повітря з найдрібнішими крапельками слини і мокротиння, які виділяються хворими при кашлі та чханні.

При контакті з хворими дітьми: граючи з ними, обмінюючись олівцями, користуючись загальним посудом.

 Як грип проявляється у дітей?

Початок захворювання раптовий, з високою інтоксикацією. Дитина стає млявою, скаржиться на сильний головний біль і загальну слабкість. У неї висока температура, що досягає 40 С, озноб і лихоманка

Не пізніше 2-3-го дня хвороби до симптомів інтоксикації приєднуються нежить, біль у горлі, сухий кашель.

У деяких дітей захворювання грипом може супроводжуватися болем у животі та блювотою.

 Що робити, якщо дитина захворіла

Укласти в постіль в окремій кімнаті або, принаймні, відгородити його ліжко ширмою або фіранкою.

Викликати лікаря - тільки він зможе оцінити ступінь тяжкості захворювання і призначити правильне лікування!

До приходу лікаря дитину потрібно вкрити, напоїти гарячим трав'яним або ягідним чаєм. Якщо у неї немає алергії, то можна додати в чай ​​мед.

Чим небезпечний дитячий грип? 

У дітей після грипу часто виникають такі ускладнення: синусити, отити, пневмонії.

Серцево - судинні захворювання

Захворювання центральної нервової системи.

Потрібно негайно звернутися до педіатра, якщо: у дитини три або чотири дні тримається висока температура; дитина каже, що йому важко або боляче дихати, вона скаржиться на вушний біль або на сильний кашель.

Чи можна попередити грип у дитини? 

Краще грип не лікувати, а попереджати!

Для профілактики грипу та ГРВІ потрібно протягом усього рокузміцнювати організм дитини.

Дотримуватися режиму дня, що включає прогулянки на свіжому повітрі, а також збалансований раціон харчування з врахуванням індивідуальних особливостей дитини.

Проводити загартовування, масажі, лікувальну фізкультуру або фізіотерапевтичні процедури, рекомендовані лікарем. 

Мета профілактики - зміцнення захисних сил організму дитини!

  Щеплення від грипу - найбільш ефективний засіб захисту. Це підтверджують цифри: вакцинація в осінній період допомагає вберегтися від грипу в 70-100% випадків.

Вакцинація дітей, схильних до алергічних реакцій і маючих хронічні захворювання, проводиться за спеціальними методиками і під суворим наглядом фахівців. Перед щепленням необхідно проконсультуватися з лікарем, щоб переконатися, що дитина здорова!

 Увага!!! 

Підвищення температури тіла - захисна функція організму, спрямована на боротьбу зі збудником захворювання, тому не слід зловживати жарознижувальними препаратами, якщо температура не перевищує 38-38,5 С.

Всі ліки дитині повинен призначати тільки лікар!

Всі "домашні засоби" слід застосовувати тільки за схваленням медичних працівників!

Під час лікування дуже важливо приймати якнайбільше ридини - соків, мінеральної води, морсів, і т.п. 

Необхідно скоректувати харчування хворого: в ньому має бути більше продуктів, багатих вітамінами і мікроелементами (у т.ч. овочів і фруктів), а також кисломолочних продуктів із збільшеним вмістом біфідо- і лактобактерій.

Не потрібно заперечувати, якщо лікар рекомендує дитині лікування в стаціонарних умовах.

Необхідно захистити від грипу інших членів сім'ї.

Тим, хто ще не захворів, слід приймати препарати для профілактики, дотримуватися правил особистої гігієни, частіше провітрювати приміщення, а при контактах з хворими на грип та ГРВІ - обов'язково носити одноразову маску!

Статтею 7 Закону України «Про дошкільну освіту» від 11 липня 2001 р. № 2628-ІІІ найпершим завданням дошкільної освіти визначено збереження та зміцнення фізичного, психічного і духовного здоров'я дитини.

Сестри медичні старші нашого  дошкільного навчального закладу піклуються про:

  •     життя та здоров'я дітей;
  •     якісне медичне обслуговування;
  •  дотримання належних санітарно гігієнічних вимог у ДНЗ;
  • якість організації харчування.

Переохолодження та обмороження.

Вони вам потрібні?

Лікарі роз’яснюють та закликають

   З настанням різких похолодань значно підвищується кількість потерпілих з переохолодженням та різними ступенями обмороження, про що свідчить статистика звернень за медичною допомогою до лікувальних закладів міста і, в першу чергу, на Станцію швидкої медичної допомоги.

Щоб уникнути переохолодження і обмороження, потрібно знати та дотримуватись основних правил поведінки в умовах низьких температур.

Обмороження – це пошкодження будь-якої частини тіла, в першу чергу, відкритої, яке виникає при температурі повітря від -10оС, а за умов високої вологості та при сильному вітрі може виникнути і при температурі повітря вище нуля.

Легкі ступені обмороження (І-ІІ ступенів) виникають при недовготривалому впливі низької температури навколишнього середовища на організм людини. Уражена ділянка шкіри бліда, холодна, потерпілий визначає біль з наступною втратою чутливості в цій ділянці, шкіра набуває багряно-синього забарвлення, появляються міхурі з прозорою рідиною. При цьому потерпілого знобить, підвищується температура тіла.

Під час перебування людини під впливом низьких температур навколишнього середовища виникають не тільки місцеві ураження частини тіла, але і загальне охолодження організму.

На початковій стадії людина відчуває холод по всьому тілу, потім з’являється втома і починає незборимо тягнути на сон, шкіра стає блідою, ніс, губи, руки, ноги набувають синюватого відтінку та холодіють. Загальний стан важкий: потерпілий млявий, байдужий, пульс частий, аритмічний, артеріальний тиск знижений, температура тіла нижча 36оС. Якщо в такий момент людина не знайде в собі сили подолати сон і не почне рухатися, вона може загинути.

При тяжкому обмороженні ділянки тіла необхідно її зігріти до почервоніння теплими рушниками, легким масажем, диханням, потім накласти ватно-марлеву пов’язку.

При обмороженні ІІ-Ш ступеня на уражену поверхню слід накласти теплоізолюючу пов’язку (шар марлі, товстий шар вати, знову шар марлі), а зверху – зігріваючу тканину. Уражені кінцівки зафіксувати за допомогою підручних засобів (кусок фанери, щільного картону тощо).

Для теплоізоляції можна використати будь-який теплий одяг, вовняну тканину тощо. Потерпілому дають пити теплу рідину, гарячу їжу, пігулку парацетамолу, аспірину або анальгіну.

Не потрібно розтирати уражені частини тіла снігом, не можна застосовувати швидке зігрівання обморожених кінцівок, безконтрольно застосовувати грілки та інші джерела тепла. Не рекомендується як неефективний варіант першої допомоги застосування олії та жирів, розтирання кінцівки спиртом при глибокому обмороженні. При важких ступенях обмороження обов’язково звертатись до лікарів.

При загальному охолодженні організму перша допомога, в тому числі і перша медична допомога, залежить від ступеня загального охолодження, фізичного стану потерпілого, його віку та наявних хвороб:

✓ припинити дію фактора охолодження;

✓ направити постраждалого до найближчого теплого приміщення (пункту обігріву);

✓ напоїти теплими напоями (чай, узвар, молоко тощо);

✓ у разі наявності у постраждалого середнього або важкого ступеня охолодження з порушенням діяльності органів кровообігу, дихання, необхідно надавати першу медичну допомогу до прибуття бригади швидкої медичної допомоги.

Щоб уникнути обмороження і переохолодження потрібно знати та дотримуватись основних правил поведінки в умовах низьких температур (не мокнути, не мерзнути, нормально харчуватися та тепло вдягатися).

1. Носіть просторий одяг – це сприяє нормальній циркуляції крові.

2. Одягайтесь так, щоб між шарами одягу залишався прошарок повітря, який буде утримувати тепло.

3. Не виходьте на мороз без рукавичок, шарфів, головних уборів.

4. Тісне взуття, відсутність устілки, стоптані шкарпетки створюють передумови охолодження.

5. У вітряну погоду відкриті ділянки тіла змащуйте спеціальними кремами.

6. Не носіть на морозі металеві прикраси (персні на пальцях ускладнюють циркуляцію крові та сприяють обмороженню кінцівок).

7. Не вживайте алкогольних напоїв. Алкоголь сприяє втраті тепла і в той же час викликає ілюзію тепла та унеможливлює сконцентрування на перших ознаках обмороження.

8. Не паліть на морозі – паління зменшує периферійну циркуляцію крові та робить кінцівки більш уразливими до дії холоду.

9. Перед виходом на мороз поїжте – вам необхідна додаткова енергія.

Слід пам’ятати, що найкращий спосіб вийти з неприємної ситуації – до неї не потрапляти.


І ще раз про харчування 

Турбота про раціональне харчування дітей в нашій країні повинно стати державним завданням. Раціональне харчування – це фізіологічно повноцінне харчування людей з урахуванням їх віку, полу, характеру діяльності та інших факторів.

  Харчування дітей – надзвичайно важлива проблема будь якого суспільства, і в цьому не можна не погодитися. Вірно організоване харчування підростаючого покоління має велике значення для нормального фізичного та розумового розвитку дитини, тому як саме в перші роки життя формуються життєво важливі системи організму.

  Для успішного вирішення цієї задачі необхідно розвивати харчування на науково-гігієнічній основі. Необхідно досягти різкого підвищення якості та культури харчування, використовувати сучасні прийоми кулінарної обробки продуктів. Однак без відповідних знань, про те, що потребує організм людини, які харчові цінності, не може бути забезпечене раціональне використання продуктів,та у результаті правильне та повноцінне харчування. Тому для вирішення цих проблем необхідно залучати фізіологів, дієтологів, психологів та робітників з сфери організації харчування, розробивши національну програму оздоровлення дітей дошкільного віку.

Відомий педагог В.А. Сухомлинський писав: «Я не боюся ще і ще раз повторювати: піклування про здоров’я – найважливіша турбота вихователя. Від життєрадісності, здоров’я, жвавості дітей залежить їх духовне життя, розумовий розвиток, сила знань, віра у свої сили». Тому в організації харчування дітей дошкільного віку важливо розуміти належність свого піклування до духовного, інтелектуального розвитку суспільства.


КОРИСНА ІЖА

 

Молоко та молочні продукти. Молоко є високоякісним продуктом, в склад якого входять харчові речовини, які грають важливу роль в розвитку дитячого організму. В основному в їжу вживається коров’яче молоко. За своєму хімічному складу молоко різних тварин не однакове. Коров’яче молоко містить 2,8% білка у вигляді казеіна, альбумінна, глобулін на. Жир молока представляє собою тонку емульсію і легко устоюється, так як має низьку точку плавлення. Молоко є продуктом, легко усвояємим дитячим організмом; так білки молока устоюються на 95-96%, жири на 96%, вуглеводи на 98%. Додавання молока до змішаної їжі робить її більш усвояємою. В молоці, навіть парному, завжди містяться бактерії, які швидко розмножуються, тому дітям дають молоко тільки кип’ячене. Кип’ятити треба на сильному вогні не більше однієї - двох хвилин від початку закипання. Зберігати молоко слід у закритому посуді у холодильнику при температурі +2 -8 градусів. Широке вживання отримали консервовані молочні продукти у вигляді сухого, згущеного та замороженого молока. Сухе молоко виготовляється на заводах з свіжого натурального молока шляхом розпилення його в сильно обігріваємій камері. З такого молока можна готувати будь який вид дитячої їжі. Переноситься та освоюється воно дітьми також добре, як і натуральне молоко. В харчуванні дітей можна також вживати згущене молоко без цукру. Воно виготовляється з свіжого високоякісного молока шляхом його випарювання. Заморожене молоко можна вживати тільки після теплової обробки, тому що заморожування подавляє життєдіяльність мікробів, але не знищує їх. Молоко – незамінний продукт в дитячому харчуванні. Смак до молока слід прививати з самого раньмо віку, що успішно досягається у дошкільних навчальних закладах.

Яйця містять майже усі необхідні для дитячого організму харчові складові. Яйця містять велику кількість питних речовин, та добрі для вживання як раз у дитячому харчуванні. Однак збільшена кількість яєць не корисна для дитини. В день дітям від 1 року до 7 років можна давати пол. – яйця, від 7 років по одному яйцю в день. Не слід давати дітям сирі яйця, тому що у сирому ячному білку міститься овидин - речовина , яка погано впливає на вітамінний обмін в організмі.

М'ясо та м’ясні продукти. М'ясо дуже корисний продукт харчування завдяки вмісту в ньому значної кількості тваринних білків. Велике значення мають екстрактивні речовини м’яса, які збуджують апетит та стимулюють секрецію жельоз шлунка. Не рекомендується для дитячого харчування жирного сорту яловичина , свинина , баранина. Найбільш вигідним для дитячого харчування є нежирна яловичина, телятина, кури. У разі необхідності у дитячому харчуванні може вживатися консервоване м'ясо , але обов’язково тушено або варені.

Риба та рибні продукти. Деякі рибні жири містять значну кількість вітамінів А та Д. Дуже багата вітамінами печінь тріски, з якої отримують рибній жир. Для харчування дітей краще вживати менш жирні та менш кістляві види риб ( судак, тріска, морський окунь ). Для дітей молодшого віку краще вживати філе цих риб. Сельді також можуть бути використані у дитячому харчуванні. Дуже цінним продуктом є ікра, вона не потребує додаткової кулінарної обробки, вона вживається у натуральному виді.

ВІТАМІНИ ДЛЯ ДИТИНИ

Для розвитку дитячого організму. Його життєдіяльності необхідна достатня кількість білків, жирів, вуглеводів Це - основні харчові речовини, але існують й інші незамінні, які надходять до організму з їжею у дуже малих кількостях. Мова йде про вітаміни, мінеральні елементи, деякі поліненасичені жирні кислоти, амінокислоти. Вони забезпечують засвоєння їжі, використання живильних речовин для росту і розвитку організму. На сьогодні відомо близько 20 з'єднань, що можуть бути віднесені до вітамінів. Розрізняють водорозчинні вітаміни - аскорбінова кислота (вітамін С )

  Вітамін С - є червоний перець, петрушка, редиска, квашена капуста, смородина, порічка, малина, сушена шипшина, зелений волоський горіх, лимони, апельсини, мандарини, кислі сорти яблук. Бере активну участь в утворенні деяких гормонів, регулює мінеральний обмін, стимулює кровотворення.

  Вітаміни групи В (фолієва кислота, пантотенова кислота) Вітамін В1 є в пивних та лікарських дріжджах, житньому та пшеничному хлібі, у гречаних, вівсяних та ячмінних крупах, пшоні, кукурудзі, квасолі, горосі; у печінці, серці, нирках рогатої худоби та нежирної свинини. Впливає безпосередньо на діяльність нервової системи. Бере участь в обміні речовин.

Вітамін В 2 є в риб'ячій печінці, м'ясі, молоці, яйцях, шпинаті, горосі. Необхідний для росту і відновлення тканин організму. При його нестачі діти швидко втомлюються, послаблюється зір, запалення на слизовій оболонці язика, з'являються тріщини в кутках рота і на губах. Над бровами, на вушних раковинах з'являється висипка, що нагадує екзему; шкіра стає сухою, волосся ламається, з очей течуть сльози.

  Вітамін В 6 є в бобових, дріжджах, і продуктах тваринного походження; регулююче впливає на діяльність центральної нервової системи, бере активну участь в обміні речовин, від його вмісту значною мірою залежить забезпечення організму іншими вітамінами.Фолієвої кислоти багато в дріжджах, печінці, свіжих овочах; є сильним стимулятором кровотворення, важливе значення для обміну білків.

Вітамін В 12 синтезується мікробами кишечнику, міститься у всіх тваринних продуктах; впливає на мозок, кровотворення і стимулює засвоєння білка тканинами. Вітаміни жиророзчинні - А, Д, Е , К.

  Вітамін А є в тваринних (риб’ячий жир, печінка, жовток яйця, вершкове масло, сметана, молоко) та рослинних продуктах (морква, салат, шпинат, зелена цибуля, петрушка, помідори, абрикоси). Необхідний для росту, розмноження клітин організму, підтримки нормального стану шкіри, слизових оболонок, зору.

Вітамін Р є в плодах шипшини, лимонах, мандаринах, смородині, винограді, чаю. Зміцнює стінки судин, сприяє нагромадженню в організмі аскорбінової кислоти.

  Вітамін РР є в рибі, нежирному м'ясі, картоплі, помідорах, моркві, горіхах, дріжджах, печінці, грибах. Бере участь у білковому та вуглеводному обмінах, стимулює утворення шлункового соку та ферментів підшлункової залози і сприяє процесам перетравлювання, всмоктування та засвоєння харчових речовин. Крім того, є ряд біологічних речовин, які мають вітаміноподібну дію: біофлавоноїди, інозит, ліпоєва кислота та ін. Існують також з'єднання, що в організмі можуть перетворюватися у вітаміни. Самі вітаміни в обміні речовин не беруть участі, але вони є активними центрами ферментів. Пов'язані з різними вітамінами, ферменти беруть участь у реалізації обміну речовин, енергетичному обміні, біосинтезі й перетворенні амінокислот (вітаміни В6 В12 ), жирних кислот, синтезі нуклеїнових кислот, утворенні багатьох фізіологічно важливих з'єднань та ін.

  Відомо, що велика нестача в організмі вітамінів (авітаміноз) спричиняє розвиток різних захворювань. Але розлади у стані здоров'я виникають навіть при незначному дефіциту якогось із вітамінів -гіповітамінози, а якщо організмові бракує ряду вітамінів - полі гіповітамінози (вони спостерігаються найчастіше)

Ознаки гіповітамінозу такі:

загальне погіршення стану здоров'я,

втомлюваність,

розлад сну,

головні болі,

погіршення пам'яті,

пониження уваги,

подразливість,

збудливість.

Можливі і прояви мікросиптомів авітамінозу:

кровоточивість ясен,

крихкість капілярів (легко виникають синці),

сухість,

шелудіння,

гнійничкові захворювання шкіри.

 

Діти з гіповітамінозами частіше слабують на гострі респіраторні інфекції, хворіють тривало і з рецидивами.

  На жаль, на Україні гіповітамінози - досить поширене явище. Причиною недостачі вітамінів у дитячому організмі є неправильне складання раціону харчування. Так, при обстеженні вихованців дитячих садків у них виявлено дефіцит аскорбінової кислоти, а її забезпечення великою мірою залежить від того, чи отримують малята з їжею достатню кількість білків, вуглеводів, жирів, мікроелементів (заліза, кальцію, цинку).

  Для того, щоб дитина була забезпечена вітамінами, її раціон має бути різноманітним і включати продукти тваринного походження. Одноманітне харчування, навіть повноцінне , зрештою спричинить гіповітаміноз. Наприклад, якщо дитину до року тримати тільки на молочному харчуванню, це може привести до анемії. Не даремно говорять, що овочі, фрукти, свіжа зелень - незамінні вдитячому харчуванні, вони є основним джерелом вітаміна С. Вітаміни групи В забезпечують житні хліб, гречка, вівсяна крупа, бобові, продукти тваринного походження. Цінним джерелом вітаміна Е і поліненасиченних кислот є олія. Важливо також правильно поєднувати страви: м'ясні та рибні -з овочевими, мучні та круп'яні - з молочними.

  Достатнє надходження вітамінів не тільки зміцнює загальний стан здоров'я, а й підвищує опірність організму впливові несприятливих екологічних факторів, понижує нервово-емоційне напруження. Наприклад вітамін С запобігає утворенню в організмі речовин, що мають канцерогеннудію, є профілактикою розвитку атеросклерозу, хвороб серця. Вітаміни групи В відіграють захисну роль стосовно впливу миш'якуі важких металів, надміри вуглекислого газу та інших токсичних речовин - біди більшості промислових міст.

  Але треба пам'ятати і про те, що дотримання оптимального раціону може повноцінно забезпечити дитячий організм тільки у літньо-осінній період. При зберіганні овочів і фруктів вміст у них вітамінів помітно зменшується. Втрачаються вони і під час нарізання продуктіврослинного походження, зберігання їх у очищеному вигляді, при тепловій обробці, консервуванні. Тому у осінньо-зимовий період для дітей корисні профілактичний прийом полівітамінних препаратів «Ундевіт»або «Гексавіт». Дітям від 3 до 6 років рекомендуються давати 1 драже через день. Це можна робити і дома, проконсультувавшись з лікарем, але краще - в умовах дитячого садка під медичним контролем.

Щоб забезпечити достатню кількість вітамінів у харчовому раціоні дитини потрібно знати, як впливає на вміст вітамінів у продуктах зберігання їх та приготування їжі. Найменш стійкій є вітамін С, який починає руйнуватися при нагріванні до 60, при свіжому повітрі, вологості, сонячному світлі. Вітамін Д швидко руйнується в мучному середовищі. Вітамін В2 при світлі, В1 при тривалому кіп’ячінні. Овочі треба зберігати в підвалах, в темному місті при І 2-ЗС тепла. Чистити, різати безпосередньо перед варінням. Щоб зберегти вітамін С, овочі треба кидати в окріп. Щоб зберегти вітаміни С, В2, А в молоці, треба кип'ятити не більше 5 хвилин, зберігати в холодному й темному місті. Вершкове масло в фарфоровому або глиняному закритому посуді. Щоб зберегти вітаміни у м'ясі, перед варінням його миють у холодній воді і кладуть в підсолений окріп. При цьому на поверхні м'яса утворюється захисна плівка, яка затримує в ньому поживні речовини та вітаміни. Так само готуються страви із риби.